כלכלה מעגלית
אינפיניה   |   10/04/2023

אריזות מזון – חוויה צרכנית בעולם תחרותי

מחקרים מראים כי כ- 70% מהחלטות הרכישה בעולם הצרכנות הפיזי מתקבלות במדף הקמעונאי. אריזות מזון הן הרבה יותר מקופסה יפה שיושבת על מדף הסופרמרקט הקמעונאי או המעטפת ששומרת על מזון שנשלח אל הלקוח המבצע רכישה אונליין. כשזה מגיע לאריזות, חוויית הצרכן אשר נפגש עם המזון שלך מושפעת מאוד מהאריזה שלכם.

הצרכן פעמים רבות ישאל את עצמו שאלות, אשר יכולות להשפיע משמעותית על ההחלטה האם לרכוש מכם בשנית.

האם היה קל לפתוח את האריזה? האם המזון נשמר טרי בעזרת החומרים בהם היה ארוז? האם המזון הגיע שלם או נשבר לחתיכות קטנטנות? ואילו חלק מהשאלות שעליכם לשאול את עצמכם כאשר אתם בוחרים את האריזות אשר ילוו את המזון שלכם בצורה בטוחה מהמפעל עד לידיו של הצרכן הסופי.

  שתי אריזות למזון מונחות על שולחן, ברקע מטבח  

הגנה ובטיחות מוצר

אחת המטרות המרכזיות של אריזות המזון היא הגנת המוצר ושמירה על בטיחות המזון במהלך ההובלה, הטיפול וההפצה. האריזה צריכה לתת מענה לאתגרים הלוגיסטיים שהמוצר יעבור ועלולים לפגוע בו. ענף האריזה מחפש כל הזמן פתרונות אריזה חדשניים לשמירה על מצב המוצרים כאשר הם מועברים לידיו של הצרכן.

הגנה על מוצרים בכל שרשרת האספקה דורשת בחינה מדוקדקת של האריזה. בכל הקשור למזון, ההגנה היא אחד הפרמטרים המרכזיים שנבחן בתחילת תהליך האפיון וככל שאתם תדעו לתת יותר פרטים בנוגע לדרך שאותה יעבור המוצר עד ידיו של הלקוח, יהיה יותר קל להתאים את פתרון האריזה המתאים.

 

ראשית, חשוב להבין מה המוצר הנארז וחשוב לא פחות האם מדובר במוצר שיושב על המדף או נשלח וחווה את טלטלות הדרך מכיוון שההגנה שונה לגמרי.

לדוגמא, אם המוצר שלכם נמצא על המדף או נשלח במכולה מעבר לים אנו נתייחס אליו בצורה שונה לגמרי. לאחר שאופיינו הצרכים יבחר חומר הגלם המתאים – שימו לב שבעולמות המזון יש חשיבות קריטית לסוג חומר הגלם, בחירה לא מתאימה יכולה לגרום לנזקים רבים.

בנוסף להגנה החיצונית תפקידה של האריזה פעמים רבות הינו גם הבטחה של בטיחות המוצר – הגנה פנימית. מזון שלא מגיע בצורה שלמה כפי שייעדתם ללקוח פוגם בכל התהליך הארוך שעמלתם והשקעתם, הכול פשוט נשבר ברגע אל מול עיניו של הצרכן.

מספר תקריות של אי שמירה על טריות/איכות המזון בתוך האריזה גרמו לבטיחות המזון להתייצב במרכז דעתם של הצרכנים על המותג. זיכרון מוצר שלילי עלול להרוס את אמינות המותג, להפחית את מכירות המוצר ובמקרים קיצוניים אף לגרום לתביעה.

  אריזת קרטון לבנה מונחת על שולחן עץ  

חשוב לזכור שזיהום במוצרי מזון יכול להתרחש בכל נקודה בשרשרת האספקה, ככל שחברות המזון גדלות וצומחות קריטי יותר לשמור על שליטה מוחלטת בשרשרת האספקה. חשוב מאוד לוודא שאכן החומרים מהן עשויה האריזה מתאימים למוצר הנארז, לא פעם נתקלים בעולמות המזון בצבעים וציפויים מהאריזה אשר יכולים לזלוג אל המוצר עצמו, נזילות, שימוש בחומרים לא מאושרים למגע מזון וכו’. מה עושים? במזון יש תקנים מחמירים באילו חומרי גלם להשתמש, ולכן חשוב מאוד שתוודאו שיצרן האריזות שלכם הוא בעל אישור לייצור אריזות מגע מזון וחפשו בלקוחותיו חברות עם מוצר דומה לשלכם (מומלץ אף לבקש מהן חוות דעת בנוגע ליצרן עצמו).

 

טריות המוצר הינה פקטור משמעותי הן בעיניי המוכר והן בעיניי הצרכן. אריזה נכונה יכולה להגדיל את רעננות המוצר ולשמור על המראה, הטעם, חיי המדף שלו ואיכותו.

ללא קשר לסוג מוצר המזון שלכם, אם הוא לא יגיע טרי ורענן, סביר להניח שאיבדתם צרכן נאמן. במוצרים ארוזים, הזמן מרגע שיוצר המוצר שלכם ועד הזמן שהוא נצרך יכול להשתנות מיום לשנים, התאריך המשמש בחבילה הוא בדרך כלל תאריך מכירה.

עם זאת, מכיוון שהצרכן מחזיק מוצר לעיתים קרובות בבית במשך פרק זמן לפני שהוא צורך אותו, חשוב שהאריזה תסייע לשמור על טריות מעבר לתאריך המכירה. חשוב לוודא שהאריזה נסגרת באופן מוחלט כפי שקיוויתם וציפיתם ונותנת מענה מקסימלי לנושא הטריות מכיוון שכאשר היא תצא מכם אל הצרכן אתם רוצים לעמוד בציפיות שלו מהמותג שלכם.

 

זהות מותג בעולם תחרותי

מדי שנה משיקים אינספור מוצרי מזון חדשים על ידי מספר רב של חברות שמתחרות על אותו נתח שוק. כפי שהוזכר בתחילת מאמר זה, בעולם הפיזי מחקרים מראים ש-70% מהחלטות הרכישה מתקבלות במדף הקמעונאי, לכן חשוב מאוד שתתמקדו ברעיונות אריזה שגורמים למוצר שלכם להתבלט. האריזה הפכה לחלק מהותי מהתמהיל השיווקי שלכם והיא מאפשרת לכם לתקשר מידע על המוצר ישירות עם הצרכן. האריזה היא השגריר של המותג שלכם על המדף, חשוב שהיא תייצג את הערכים, הנראות והאיכות שחשוב לכם להציג כלפיי הצרכנים. עיצוב נכון של האריזה לא רק ימשוך את תשומת ליבו של הצרכן, הוא גם יגן על המוצר וישפיע מאוד על הדברים שהצרכנים אוטומטית יחשבו על המוצרים שלכם. שימוש בגודל המתאים, בצורה רלוונטית, בצבעים המקושרים למותג שלכם והדגשה של החומרים הנמצאים בתוך האריזה שלכם, גם ישפר את חווית הצרכן אך חשוב מכך בסופו של דבר יסייע לבנות את המודעות למותג שלכם. האריזה היא גם הזדמנות לייצר חווית פתיחה, לקדם מכירות ולפרסם מוצרים נוספים שלכם.

       

אישורים ורגולציות

אריזות למזון הינו תחום שקיימים בו אישורים שיש להכיר לפניי שמתחילים לייצר את האריזות המבוקשות. שימו לב, כאשר אתם ניגשים לעיצוב האריזה, למען הגנת הצרכן, ישנן תקנות תיוג ותקנות מנהל התרופות למזון (FDA) המחייבות לכלול מידע מסוים על אריזות מזון ומשקאות, כגון רשימת רכיבים, ההשפעות האפשריות של צריכה או שימוש, תעודת מזהה (האצווה) ותאריך ייצור כך שניתן לאתר את המוצר או לסלקו בתאריך התפוגה.

 

שורה תחתונה

האריזה היא הממשק הישיר שלכם עם הצרכן ולא משמשת רק כהגנה על המוצר. זו השקעה שאם תעשו נכון, יכולה לעזור לעסק שלכם להצליח ולגדול. ההשקעה שלכם באריזות מזון ויצירת מותג חזק ומוכר היא הדרך הטובה ביותר להעלות את המוצר שלכם על המדף ובסופו של דבר על צלחות הצרכנים שלכם!

אריזות למזון הן חלק בלתי נפרד מהשקה מוצלחת של מוצר חדש ומשמשות כממשק בינך לבין הצרכן.

אריזות דופלקס, אריזות קרטון סטנדרטיות או אריזות קרטון במבלט ואפילו סטנדים לתצוגה יכולים לתת מענה מיטבי לעולמות המזון.

בין לקוחותינו רבים מגיעים מסקטור המזון ואנו יודעים להתאים את האריזה למוצר בצורה המושלמת יחד עם עיצוב בלתי נשכח – רוצים גם? דברו איתנו עכשיו.

שתף:

כתבות נוספות